KDH žiada Lengvarského upraviť kontroverzné usmernenie o zmene pohlavia

Kresťanskodemokratické hnutie razantne odmieta odborné usmernenie ministerstva zdravotníctva, ktorým sa má umožniť zmena pohlavia iba na základe hormonálnej liečby a ročného testu života v preferovanom pohlaví. Ministra Lengvarského hnutie žiada, aby tento krok prehodnotil a usmernenie upravil.

To posledné, čo spoločnosť v časoch veľkých skúšok dnes potrebuje, je vzbudzovanie zbytočného napätia. Odborné usmernenie ministra Lengvarského k zmene pohlavia, žiaľ, takýmto rozhodnutím je,“ uviedla lekárka a tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková.

V žiadnom prípade nemáme záujem vyostrovať a politizovať tému zmeny pohlavia, ktorá si vyžaduje citlivosť a diskrétnosť voči dotknutým. Pri tomto návrhu však musíme vysloviť kategorický nesúhlas,“ apeluje Kolejáková v reakcii na prijatý dokument s názvom Odborné usmernenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky na zjednotenie postupov poskytovania zdravotnej starostlivosti k zmene pohlavia pred vydaním lekárskeho posudku o zmene pohlavia osoby, ktorá je administratívne evidovaná v matrike.

Kresťanskí demokrati nepovažujú informovaný súhlas dotknutej osoby v takomto prípade za dostatočnú garanciu. „Zlyhanie hormonálnej liečby sa nedá vylúčiť, vo svete sa objavujú prípady neželaného tehotenstva transrodových mužov alebo neželaného tehotenstva spôsobeného transrodovou ženou. Je povinnosťou zodpovedných predchádzať takýmto zmätočným stavom rozumnými usmerneniami a nie naopak znásobovať pochybnosti a nepokoj v spoločnosti,“ zdôrazňuje Kolejáková, ktorá je členkou predsedníctva KDH.

Podľa kresťanských demokratov treba nastaviť také pravidlá, ktoré nebudú nikomu ubližovať. „Príklad z britských ženských väzníc ukazuje riziko, keď transrodová žena Karen White s mužskými reprodukčnými orgánmi sexuálne obťažovala spoluväzenkyne. Jednou z rizikových oblastí sa môže stať napríklad internátne bývanie alebo ďalšie oblasti života. Je našou povinnosťou chrániť každého, teda aj prípadné obete nepremyslenej legislatívy či usmernení,“ vysvetľuje Kolejáková.


Hnutie preto od ministra zdravotníctva požaduje upraviť predmetné odborné usmernenie. Vladimír Lengvarský koncom marca podpísal dokument, na základe ktorého bude na zmenu pohlavia po novom stačiť „hormonálna liečba v kombinácii s testom života v preferovanom rode v trvaní najmenej jedného roka“.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*