Neschválený rozpočet môže v prípade zdravotníctva ohrozovať životy

KDH apeluje na čo najrýchlejšiu dohodu parlamentných strán s rozpočtom. Presúvať hlasovanie na január by bol hazard so zdravím Slovákov. Súčasťou dohody musí byť schválený rozpočet pre zdravotníctvo s úplne jasným rozdelením prostriedkov a rezerv na pokrytie inflačných nárokov poskytovateľov. Zdravotnícky rozpočet je po rokovaniach s lekárskymi odborármi, na ktorých sa schválili zvýšené platy lekárov a pre problémy s infláciou doslova životne dôležitý. Upozorňuje na to Kresťanskodemokratické hnutie.

,,Rozpočet je kľúčový nástroj riadenia štátu a vinou zbytočných nedorozumení, šarvátok v koalícii či parlamente dodnes nie je schválený. Niektoré ambulancie sa môžu rozhodnúť skončiť už len preto, že vôbec nevedia, aké zdroje budú mať od poisťovne k dispozícii, pretože v prípade rozpočtového provizória môžu byť aj rokovania len provizórne,“ vysvetľuje lekárka a tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková.

Podľa kresťanských demokratov už nie je čas skrývať sa za rozpočtové rezervy. Je nevyhnutné úplne jasne  a priamo v zákone o štátnom rozpočte prideliť potrebnú sumu na platbu za poistenca štátu. Kolejáková upozorňuje, že ,,každá ambulancia, ktorá skončí úplne pre dôchodkový vek lekára alebo prestane spolupracovať s poisťovňami, bude pacientom nesmierne chýbať. Kto si vezme na zodpovednosť zdravotné následky, predčasné alebo zbytočné úmrtia?“

KDH navrhuje presunúť zdravotnícke prostriedky zo všeobecnej rezervy do zreteľne definovaných rezerv priamo vo verejných výdavkoch alokovaných na zdravotníctvo podľa rozpočtu verejnej správy. ,,Dôležité je, aby s takto rozpísaným rozpočtom pre rok 2023 mohla predvídateľne fungovať každá vláda, ktorá vzíde zo súčasnej krízy, bez ohľadu na to, kto ju bude viesť a zostavovať,“ dodáva Kolejáková.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*