Nie je žiadny dôvod nevyplatiť samosprávam kompenzácie, ťahajú štát

Mestá, obce a župy opakovane ukázali, že sú schopné pomôcť štátu zvládnuť aj krízové situácie. Dnes, uprostred vážnej krízy, ktorej samosprávy čelia pri vysokých cenách energií potrebujú, aby poslanci odložili politické tričká a hry. V súvislosti s neotvorením mimoriadnej schôdze NR SR to vyhlásilo KDH s tým, že je smutné, že za to nezahlasovali poslanci bývalej vládnej koalície, ktorí dostali samosprávy na kolená. 

“Nie je žiadny dôvod ani čas na to, aby vláda odkladala vyplatenie kompenzácií samosprávam. Nebyť miest, obcí a žúp, štát by v časoch vážnych kríz padol na kolená.  Tu nie je priestor baviť sa o tom, či, ale kedy čo najskôr nastane sľúbená úhrada oprávnených výdavkov. Poslanci by mali prestať dávať veľkohubé vyhlásenia a mali by začať konečne konať,” hovorí predseda KDH Milan MAJERSKÝ.

KDH už začiatkom júla upozorňovalo, že pre výpadok dane z príjmov fyzických osôb a pre nedostatočné kompenzačné opatrenia tlačí vláda samosprávy do deficitov. Vlani hospodárili obce a kraje so schodkom 420 miliónov eur,  tento rok to bude podľa odhadu ministerstva financií 384 miliónov eur a zhruba okolo tejto sumy sa bude pohybovať deficit aj v nasledujúcom období. Samosprávam tak bude v rokoch 2022 až 2025 chýbať celkovo 1,5 miliardy eur.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*