Politické boje vo vláde Roberta Fica majú zjavne prednosť pred potrebami Slovenska

Kresťanskodemokratické hnutie upozorňuje, že kým v Mochovciach sa začalo zavážanie paliva do štvrtého bloku jadrovej elektrárne, projekt nového veľkého jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach nebezpečne stagnuje. Nový blok má byť kľúčovou náhradou za elektráreň V2 v Bohuniciach, ktorej odstavenie sa očakáva po roku 2040. Keďže výstavba takéhoto zdroja môže trvať približne 15 rokov, Slovensko podľa KDH nemá čas na politické spory a mocenské preťahovanie.

„Slovensko dnes potrebuje zodpovedné rozhodnutia, nie politické boje o to, kto bude ovládať strategický projekt. Ak sa premiér nevie dohodnúť s ministerkou hospodárstva, kto bude výstavbu nového jadrového zdroja riadiť, doplatia na to občania, priemysel aj energetická bezpečnosť Slovenska,“ zdôraznil expert KDH pre energetiku, obranu a bezpečnosť Andrej Žiarovský. KDH upozorňuje, že stagnácia projektu a odkladanie rozhodnutí môžu Slovensko pripraviť o výhodnú pozíciu pri rokovaniach s dodávateľmi technológie. O nové jadrové kapacity americkej spoločnosti Westinghouse, ktorá bola na výstavbu zazmluvnená, sa zaujímajú aj ďalšie krajiny. Pri jej obmedzených výrobných kapacitách môže Slovensko stratiť poradie. „Pri jadrovej energetike sa nerozhoduje zo dňa na deň. Ak dnes stratíme tempo, o pár mesiacov môžeme zistiť, že nás predbehli krajiny, ktoré boli pripravené konať rýchlejšie. Nový blok v Jaslovských Bohuniciach nie je politická trofej, ale poistka energetickej sebestačnosti Slovenska,“ dodal Andrej Žiarovský.

KDH vyzýva vládu, aby prestala robiť z nového jadrového zdroja predmet mocenského zápasu a urýchlene predstavila jasný a transparentny harmonogram, zodpovednosť za riadenie projektu a konkrétne kroky k jeho realizácii, tak aby výstavba bola aj finančne udržateľná.

Podpredseda KDH Viliam Karas vyzýva predsedu vlády Roberta Fica, aby Slovenská republika využila zmluvne dohodnutú možnosť odkúpiť ďalších 17 % akcií Slovenských elektrární po dokončení 3. a 4. bloku Jadrovej elektrárne Mochovce. Táto možnosť bola dohodnutá už v roku 2015 a jej uplatnením by štát získal 51-percentný podiel v strategickej energetickej spoločnosti. „Ak vláda opakovane hovorí o energetickej bezpečnosti a strategických záujmoch Slovenska, práve teraz má príležitosť svoje slová potvrdiť činmi. KDH vo svojom programe dlhodobo presadzuje zvýšenie autority štátu v oblasti energetiky a energetickej bezpečnosti Slovenska. Väčšinový podiel štátu v Slovenských elektrárňach považujeme za investíciu strategického významu, ktorá môže posilniť energetickú stabilitu Slovenska na desaťročia dopredu,“ uviedol Viliam Karas.

Podľa KDH nejde o bežnú obchodnú transakciu, ale o rozhodnutie s dlhodobým dosahom na bezpečnosť štátu, stabilitu cien elektriny, energetickú sebestačnosť aj budúci rozvoj jadrovej energetiky. Slovensko patrí medzi krajiny s najvyšším podielom výroby elektriny z jadra v Európe a po spustení 4. bloku sa jeho energetická pozícia ešte posilní. „Hovoríme o investícii, ktorá musí byť ekonomicky zodpovedná, transparentná a za férovú cenu. Ak však štát túto historickú príležitosť premárni, podobná sa už nemusí opakovať,“ uzavrel podpredseda KDH Viliam Karas.

Mohlo by vás zaujímať

Dostávajte naše novinky e‑mailom

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.

Zdieľanie článku:

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*