Povinné škôlky sú podľa KDH neprimeraným zásahom do práv a slobôd rodičov. Väčšina rodín totiž dokáže svoje dieťa pripraviť na základnú školu. Preto je zásadne proti tomu, aby sa zákonom zaviedla povinnosť absolvovať tzv. predprimárne vzdelávanie. Zákony totiž musia vychádzať z normálneho stavu, základom normy nemôže byť patologický stav.
Kresťanskodemokratické hnutie kritizuje návrh na zavedenie povinnej škôlky od 3 rokov veku. Povinné škôlky sú podľa KDH taktiež neprimeraným zásahom do práv a slobôd rodičov. „KDH nie je proti materským škôlkam. My sme za to, aby štát zabezpečil infraštruktúru, aby mamy mohli ísť pracovať, ak sa tak rozhodnú. My nie sme proti tomu, aby bola disponibilná materská škôlka. Naopak. Budeme všetkými silami podporovať, aby bola dostupná infraštruktúra, aby boli na to peniaze. Ale proti čomu zásadne sme, je totalitná povinnosť všetkých detí bez rozdielu a bez toho, čo si myslia ich rodičia, otec a mama, chodiť do škôlky už od troch rokov. Bol to práve Ján Horecký, ktorý ako minister školstva presadil v máji 2023 právny nárok rodičov na škôlku pre deti od 3 rokov – ak sa tak rodičia rozhodnú,“ povedal podpredseda KDH Viliam Karas.
Kľúčovým psychologickým faktorom, ktorý ovplyvňuje človeka po celý život je to, či sa u neho podarilo vybudovať bezpečnú vzťahovú väzbu. Proces tvorby väzby začína už v maternici. Následne, od pôrodu, až do veku 3 až 6 rokov, v závislosti od rôznych faktorov. „Štát nevie kojiť. Štát nevie milovať. Štát ma zabezpečiť podmienky, aby rodičia mohli sa starať o svoje deti. Preto, prosím, nemýľte si to. Nerozprávame sa o povinnosti pre štát zabezpečiť škôlky pre všetky deti od troch rokov. Rozprávame o vládnom návrhu zákona, ktorý kladie túto povinnosť deťom. A bude ju vymáhať ako každú zákonnú povinnosť,“ povedal poslanec KDH a bývalý minister školstva Ján Horecký. Ak dieťa nemá ešte vytvorenú bezpečnú vzťahovú väzbu, predčasné odlúčenie od matky môže spôsobiť závažné problémy a poškodiť emočný a intelektuálny vývoj dieťaťa. Preto povinná škôlka od 3 rokov spôsobí problémy mnohým deťom, u ktorých ešte vzťahová väzba nebola vytvorená. „Preto absolútne a zásadne KDH nesúhlasí s plošným opatrením, so zákonom, ktorý ukladá povinnosť deťom od troch rokov a ich rodičom, bez ohľadu na to, v akých rodinách žijú, ako je na tom dieťa vo svojom vývoji, aké ma potreby, aké ma rodina podmienky a čo je najlepšie pre to dieťa,“ dodal poslanec Horecký.
V prípade rizikových rodín z nízko-podnetného prostredia je potrebné poskytnúť pomoc čím skôr (skorá intervencia v rodinnom prostredí). Začať s pomocou v troch rokoch je príliš neskoro. Navyše je otázne, či klasická škôlka bude vôbec mať požadované pozitívne dopady. Najefektívnejšia forma pomoci je pomoc rodičom získať potrebné zručnosti. Pri tejto forme pomoci sa treba inšpirovať skúsenosťami zo zahraničia a ponuku pomoci zamerať na rizikové rodiny, kde je potrebná a prinesie aj najväčší efekt. Pomoc musí byť založená na dobrovoľnej báze a vybudovaní si dôvery u rodičov, inak to nefunguje.
Ako to funguje v Prešove
Ako dobrý príklad z praxe kresťanskí demokrati uvádzajú súkromnú materskú škôlku Tobiáš z Prešova. Táto materská škôlka má už 20 rokov rozbehnutý úspešný projekt rannej starostlivosti pre deti a celé rodiny z marginalizovaných rómskych komunít (MRK). Rómske mamičky im dobrovoľne prinášajú svoje deti, aj od 3 rokov, na základe motivačných faktorov, dobrej skúsenosti a dlhoročnej komunitnej práce. „Deje sa to bez toho, aby nejaká povinnosť bola. Deje sa to preto, že sme v synergii rôznych sociálnych partnerov, ktorí nám pomáhajú a s ktorými máme väzby. Z našej skúsenosti vyplýva, že sú tu dva výrazne faktory. Je to dôvera, ktorá sa musí získať ľudsky. Nedá sa získať inštitucionálnym nariadením. Druhá vec, čo veľmi pomáha, je efekt pre zdravý sedliacky rozum, respektíve pre peňaženku. Tí ľudia musia cítiť, že robíme s nimi z lásky. Lebo naozaj, to dieťa sa naozaj potrebuje cítiť dobre. Vieme to zabezpečiť iba cez kvalitných ľudí. A my to vidíme, že tie mamičky, to sú už naše bývalé absolventky, nosia nám svoje vlastné deti. Nosia ich preto, ale oni sa u nás cítili dobre. Zažili lásku, zažili bezpečnosť. A oni to isté chcú pre svoje deti. Funguje to na základe ich dobrej skúsenosti, dôvery a motivačných stimulov, nie na základe povinnosti,“ povedal Martin Kahanec, zriaďovateľ Komunitného centra a súkromnej MŠ Tobiáš v Prešove.
Niektoré riešenia generačnej chudoby, ktoré navrhuje KDH:
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party