RTVS bude po zmene jej financovania rukojemníkom v rukách vlády, toto odmietame

V zmene financovania RTVS vidí KDH spôsob, ako chce kabinet Roberta Fica politicky ovládnuť verejnoprávnu inštitúciu. RTVS príde po novom o 54,8 milióna eur, čoho dôsledkom bude stagnácia a činnosť na úrovni havarijného stavu inštitúcie a neistota v tvorbe rozpočtu na každý kalendárny rok. Telerozhlas tak bude rukojemníkom v rukách vlády prosiaci o zvýšenie podpory na jeho bežné fungovanie. KDH preto žiada vládu, aby ponechala zákon v nezmenenej forme a vytvorila priestor pre odbornú diskusiu k financovaniu.

KDH chce vytvoriť priestor na diskusiu o spôsobe a výške financovania RTVS s mechanizmami valorizácie podľa miery inflácie tak, aby sa politickým konsenzom mohli tieto zmeny zapracovať do znenia ústavného zákona.  ,,Je nehorázne predkladať taký návrh financovania, kde vláda nahradí pojem finančnej podpory ,,rovnajúcej sa 0,17 percenta“ HDP na výraz ,,najmenej 0,12 percenta“ HDP, kde navyše vzniká otázka, či nebude musieť RTVS vytvárať obsah tak, aby sa vôbec zapáčil vládnym poslancom, aby dali verejnoprávnej inštitúcii viac ako najmenej 0,12 percenta HDP. Toto je spôsob, ako politicky ovládnuť RTVS,“ upozorňuje poslanec KDH a člen kultúrneho výboru NR SR Jozef HAJKO.

Kresťanskí demokrati vyzývajú vládu, aby financovanie RTVS zabezpečila systémovo a vo výške, ktorá by umožnila rozvoj telerozhlasu.  ,,Vláda musí nastaviť financovanie tak, aby dovolila RTVS sanovať dôsledky technologického dlhu, ktorý sa za roky nesystémovej podpory, nemeniacou sa výškou koncesionárskych poplatkov, vytváral. Navyše žiadna vláda nemôže RTVS držať ako rukojemníka a vydierať ju prípadným zvýšením podpory, a to podľa obsahu, ktorý jej bude politicky vyhovovať,“ uzatvára HAJKO.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*