Slovensku hrozí prepadnutie miliónov z plánu obnovy v oblasti školstva, varuje KDH

KDH upozorňuje na hroziace prepadnutie miliónov z plánu obnovy v oblasti, ktorú má na starosti ministerstvo školstva. Výzvu, ktorá je určená na dobudovanie kapacít škôl, totiž kritizujú obce a podľa medializovaných informácií sa do nej namiesto stoviek škôl zatiaľ prihlásili len desiatky. Pri škôlkach je problém ešte väčší, keďže môže nastať problém s lehotami a škôlky nemusia stihnúť celý proces realizácie, upozorňujú kresťanskí demokrati. 

„Pri tvorbe pravidiel týchto výziev sa zabudlo na školskú infraštruktúru, teda na jedálne, telocvične či ihriská. Pritom až tretina existujúcich škôl na Slovensku telocvične nemá. Tento investičný dlh sme mohli aspoň čiastočne odstrániť cez fond obnovy a odolnosti. No vydávame sa opačným smerom,“ hovorí člen predsedníctva KDH a odborník na školstvo Martin Šmilňák.

KDH pripomína, že obce sa v tomto roku musia popasovať s výpadkom príjmov spôsobených neuváženými zákonnými zmenami a s enormným nárastom cien energií. Pravidlá Výziev z fondu obnovy a odolnosti sú však neaktualizované a nereflektujú nárast cien stavebných materiálov, práce i energií. Bez aktualizácie pravidiel na podmienky roku 2023 to obce nezvládnu.

V oblasti materských škôl chýba komplexné riešenie. Disponujeme dátami, koľko detí sa na Slovensku narodilo za posledných 15 rokov, v akej štruktúre, v akých oblastiach a vidíme aj trendy, kam sa rodičia s deťmi presúvajú. Pri dobrej analýze dát vieme pomerne presne odhadnúť kde a aké predškolské a školské kapacity potrebujeme. Zdá sa však, akoby sa na ministerstve školstva takými dátami netrápili, dodáva Martin Šmilňák.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*