
Kresťanskodemokratické hnutie považuje najnovšie upozornenie Európskej prokuratúry EPPO za mimoriadne vážny signál, že Slovensko oslabuje ochranu európskych financií v oblasti poľnohospodárstva a rozvoja vidieka. Európska prokuratúra informovala Európsku komisiu, že nedávne legislatívne zmeny prijaté na Slovensku znižujú úroveň ochrany finančných záujmov Európskej únie.
Podľa EPPO tieto zmeny obmedzili možnosť účinne pozastaviť platby prijímateľom podpôr v čase, keď sú obžalovaní z trestnej činnosti, teda medzi podaním obžaloby a právoplatným odsúdením. Ide o oblasť, ktorá sa priamo týka vyplácania podpôr a dotácií v poľnohospodárstve a rozvoji vidieka.
Podpredseda KDH Viliam Karas upozorňuje, že minister pôdohospodárstva Richard Takáč má dnes na stole už dva vážne problémy, ktoré sa týkajú fungovania agrosektora a ochrany európskych financií. „Prvým je audit v Pôdohospodárskej platobnej agentúre, ktorý vyvolal vážne otázky o nastavení kontrolných mechanizmov a dôveryhodnosti systému vyplácania podpôr. Druhým je najnovšie varovanie Európskej prokuratúry EPPO, ktorá oficiálne upozornila Európsku komisiu, že legislatívne zmeny prijaté na Slovensku oslabujú ochranu finančných záujmov Európskej únie,“ uviedol Viliam Karas.
Podľa KDH nejde o technický spor ani o bežnú administratívnu výhradu. Ide o zmeny, ktoré umožnili čerpať európske dotácie aj obžalovaným osobám. EPPO pritom ako nezávislá európska prokuratúra zodpovedá za vyšetrovanie, stíhanie a postavenie pred súd páchateľov trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy Európskej únie. „Namiesto toho, aby minister Takáč situáciu riešil, celé týždne ju zľahčuje a presviedča verejnosť, že sa vlastne nič nedeje. Dnes už však nejde o kritiku opozície ani médií. Hovorí to európska hlavná prokuratúra, ktorá je zodpovedná za vyšetrovanie podvodov s európskymi peniazmi,“ zdôraznil Karas.
Podpredseda KDH a poslanec NR SR Marián Čaučík doplnil, že dôsledky takéhoto prístupu môžu niesť najmä poctiví farmári a žiadatelia, ktorí majú nárok na férový, dôveryhodný a kontrolovaný systém podpôr. „Ak štát nastaví pravidlá tak, že oslabí kontrolu nad verejnými peniazmi, poškodzujú sa tým najmä poctiví farmári. Tí nepotrebujú systém, ktorý chráni podozrivých, ale systém, ktorý chráni ich prácu, ich dobré meno a istotu, že európske peniaze sa dostanú tam, kam majú. Slovensko si nemôže dovoliť, aby sa agrodotácie opäť stali symbolom podozrení, výhovoriek a politického krytia,“ uviedol Marián Čaučík.
KDH upozorňuje, že ak sa Slovensko súčasne dostáva do problémov pre audit PPA a zároveň čelí oficiálnemu upozorneniu zo strany EPPO, nejde o náhodu ani o nedorozumenie. Ide o zlyhanie politického riadenia rezortu pôdohospodárstva. „Premiér Robert Fico by mal prestať pred týmto problémom zatvárať oči. Minister pôdohospodárstva stratil dôveru, že dokáže chrániť záujmy Slovenska, slovenských farmárov aj európske finančné prostriedky. Je čas vyvodiť politickú zodpovednosť. Richard Takáč by mal byť odvolaný,“ uzavrel Viliam Karas.
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party