Vláda musí zvýšiť platby za poistencov štátu, zdravotná starostlivosť je ohrozená

Sektor zdravotníctva potrebuje okamžite dofinancovať, a to zvýšením platieb za poistencov štátu aspoň na úroveň v rámci krajín V4. Inak štát ohrozí poskytovanie zdravotnej starostlivosti poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), ktorá bez dofinancovania smeruje do nútenej správy. Reaguje lekárka a tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková na dôsledky minuloročného zníženia platieb za poistencov štátu o 230 miliónov eur.

Väčšiu časť poistencov štátu z VšZP tvoria seniori, ktorých liečba je omnoho drahšia v porovnaní s liečbou napríklad detí, poisťovňa tak začína rok s významným schodkom. ,,Vnímam to ako zlyhanie vlády a je najvyšší čas to napraviť. Ak bude VšZP nútená siahnuť ešte hlbšie do vrecka, začne s ozdravným plánom. Znížením platieb poistencov štátu musí poisťovňa upravovať podmienky s nemocnicami a ambulantným sektorom na ďalšie obdobie. Reaguje tak na nízke platby za zdravotnú starostlivosť, ktoré musí vykryť čerpaním zo svojho základného imania. Tým sa dostáva tesne nad zákonom povolenú hranicu,“ vysvetľuje Kolejáková.

Ako ďalej vysvetľuje, ambulancie a nemocnice budú podľa nej nútené prejsť do nezmluvného stavu s VšZP a jej poistencom poskytnú len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. ,,Stav je o to náročnejší, že po tom, ako sa zameškali výkony po zastavení bielej medicíny z dôvodu protiepidemických opatrení, je nutné zvýšiť výkon sektora. Ale to bez financií nepôjde,“ upozorňuje členka predsedníctva KDH. Zníženie platieb za poistencov štátu vníma ako obrovskú chybu vlády a podľa nej je najvyšší čas ju napraviť.

,,Je dlhodobo zjavné, že zdravotnícky sektor je finančne poddimenzovaný a vziať mu aj to málo, čo má, je nebezpečné pre pacientov a nehodné ani lekárov. Zdravotníctvo dnes potrebuje pomôcť postaviť sa na nohy, nie dennodenne sa motať v ďalších zbytočných problémoch, ktoré nechcene vzbudzujú napätie a obavy o základnú zdravotnú starostlivosť,“ dopĺňa predseda KDH Milan Majerský. V záujme štátu musí byť podľa neho nájsť rýchle a zodpovedné riešenie na pomoc ľuďom.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*