Vyzývame vládu, aby „sledovací“ zákon zastavila už v jeho začiatkoch. Slovensko by sa ním vrátilo späť do komunizmu

KDH vyzýva vládu, aby pripravovaný zákon, ktorým by tajné služby dostali možnosť sledovať ľudí bez predchádzajúceho povolenia súdu zastavila už teraz v jeho začiatku. Takýmto ,,sledovacím“ zákonom by sa Slovensko vrátilo späť do komunizmu, keď by vláda mohla takmer bez dôvodu sledovať ľudí cez spravodajské služby, iba s dodatočným súhlasom súdu. Upozorňuje KDH na zámer pripraviť takýto zákon v rámci ,,Národného programu boja proti terorizmu do roku 2027“, ktorý schválila vláda pred pár dňami.

,,Tento vládny zákon by umožnil tajným službám sledovať ľudí bez povolenia súdu na základe toho, žeby podľa nich nastalo mimoriadne závažné ohrozenie bezpečnosti Slovenska a až dodatočne by požiadali o povolenie. Ideme na tenký ľad ,,sledovania“ ľudí, ktoré je ťažko kontrolovateľné pri spravodajských službách, ktoré majú veľkú ochranu a o postupoch neinformujú,“ varuje člen Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby a poslanec KDH František MAJERSKÝ.

Podľa kresťanských demokratov je práve zákonný sudca v tomto prípade strážca zákona a demokracie, aby sa sledovania a odpočúvania tajnou službou nezneužívali. ,,Ak sudca po novom dodatočne súhlas s odpočúvaním neudelí, materiál sa zničí a nedá sa legálne použiť, no predstavitelia služby už tieto veci majú a vedia s nimi ďalej aj pracovať,“ zdôrazňuje František MAJERSKÝ.

Poslanec KDH František Mikloško, ktorý roky zvádzal boj s komunistickou štátnou bezpečnosťou varuje, že by sa Slovensko takýmto zákonom vrátilo do čias komunizmu. ,,Vláda si povie, že ktokoľvek napríklad z opozície chce destabilizovať krajinu a SIS bez rozhodnutia sudcu zistí komu volá, s kým sa stretáva, s kým komunikuje, nazbiera hodiny nahrávok, videí, fotiek, emailov. Toto by sa stalo pod rúškom odhaľovania teroristov zbraňou vlády proti opozícii, novinárom a všetkým pre ňu nepohodlným ľuďom. Nemôžeme zostať ticho. Toto je čisté ,,špicľovanie“ a je neprijateľné, aby vláda o takomto niečom čo i len uvažovala,“ dodáva Mikloško.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*