KDH vyzýva E. Hegera, aby stiahol kontroverzný dokument o transsexualite

Kresťanskodemokratické hnutie vyzýva Eduarda Hegera, povereného premiéra a povereného vedením Ministerstva zdravotníctva SR, aby stiahol kontroverzný dokument o transsexualite.

Celé znenie výzvy: 

Štandardný postup pre diagnostiku a komplexný manažment zdravotnej starostlivosti o dospelú osobu s transsexualizmom podpísal v deň svojho odchodu z Ministerstva zdravotníctva dnes už bývalý minister Vladimír Lengvarský napriek tomu, že dokument vyvoláva kritiku a rozpory aj medzi odborníkmi.

Vyše 400 psychológov, psychiatrov, lekárov a ďalších zdravotníkov podpísalo list bývalému ministrovi zdravotníctva a poverenému premiérovi, v ktorom odmietajú tento štandardný postup a žiadajú o otvorenie širokej odbornej diskusie k problematike transsexualizmu https://transsexualizmus.sk/.

Aj v samotnej komisii, ktorá dokument schvaľovala, bolo hlasovanie tesné; z 20 členov bolo iba 12 za, 7 sa zdržalo a jeden bol proti, a to dokonca po „výmene“ niektorých pôvodných členov komisie, ktorí proti nemu už skôr vzniesli zásadné kritické pripomienky.

KDH opakovane kritizovalo tento dokument, ktorý umožňuje úradnú zmenu pohlavia – prepis pohlavia a rodného čísla v dokladoch – aj osobám, ktoré neprejdú operačnou zmenou pohlavia. https://kdh.sk/vyzva-kdh-ministrovi-lengvarskemu-aby-nepodpisal-odborne-usmernenie-k-zmene-pohlavia/  https://www.facebook.com/watch/?v=159756173544356

K ľuďom s poruchou vnímania svojho pohlavia treba pristupovať citlivo, s rešpektovaním ich dôstojnosti, a zabezpečiť im pomoc a psychoterapeutické sprevádzanie. Skúsenosti zo zahraničia ukazujú, že sa množia prípady ľudí, ktorí unáhlenú zmenu pohlavia ľutujú a prechádzajú detranzíciou.

Na druhej strane, prepísanie pohlavia v dokumentoch bez potreby chirurgického zákroku môže byť zneužité voči iným. Napriek tomu, že sa jedná o extrémne prípady, vo svete sú známe viaceré incidenty, kedy došlo k ohrozeniu alebo obmedzeniu práv iných osôb, najmä žien a dievčat, v internátoch, zdravotníckych, sociálnych zariadeniach, prezliekárňach, väzniciach a podobne.  

Zjednodušenie zmeny identity u dospelých osôb može mať rovnako negatívny dopad aj na deti a dospievajúcu populáciu, ktorá hľadá vlastnú identitu a môže ju posmeliť v krokoch, ktoré by za iných okolností neurobili.

KDH preto vyzýva Eduarda Hegera, povereného premiéra a povereného vedením Ministerstva zdravotníctva SR, aby kontroverzný dokument o transsexualite stiahol. 

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Výzva ministrovi dopravy

KDH vyzýva ministra dopravy Andreja Doležala, aby vysvetlil medializované informácie o zmluvách za 2 milióny eur pre firmu Betamont, kde v minulosti ako konateľka figurovala

KDH rozširuje rady o experta Andreja Žiarovského

Kresťanskodemokratické hnutie pokračuje v rozširovaní tímu o odborníkov na jednotlivé rezorty. Expertom KDH na energetiku a bezpečnosť sa stal rešpektovaný odborník Andrej Žiarovský, pôsobiaci v riadiacich pozíciách najmä slovenských

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.